Zodiac – Gary L. Stewart, Susan Mustafa

Zodiac – Gary L. Stewart, Susan Mustafa, Grada 2014

Kniha Zodiac (Nejnebezpečnější ze všech zvířat) je pre mnohých, ktorí ju čítali, rozporuplným dielom. Ide totiž o biografické dielo človeka, ktorý je presvedčený o tom, že jeho biologický otec je jedným z najznámejších sériových vrahov v histórii – Zodiacom.

Gary Stewart sa po prvýkrát stretáva so svojou biologickou matkou. Ich stretnutie je popísané na pravý americký spôsob – sentimentálne, plné sĺz a objatí. Neskôr sa Gary začne zaujímať aj o otca, no matka sa zdráha priamych odpovedí na ním položené otázky. Až neskôr začne Gary postupne pátrať a prichádzať na to, kto bol v skutočnosti jeho biologickým otcom.

Kniha je rozdelená na tri časti. Prvá sa sústreďuje na Garyho biologickú aj adoptívnu rodinu a na prvé stretnutie s matkou, pričom je písaná z pohľadu prvej osoby, teda samotného Garyho.

Druhú časť tvorí jadro celej knihy a je zároveň i tou najzaujímavejšou – ide v podstate o poskladaný životný príbeh jeho otca, od predkov, detstva, zoznámenia s Garyho matkou, až po opis charakterových čŕt i postupnú transformáciu v Zodiaca. Popísané sú aj jednotlivé spojitosti v príbehu, dokonca aj motívy výberu obetí vrážd. Autor pestro vykresľuje jeho psychologický profil. Veľmi zaujímavým faktom je rozlúštenie niekoľkých šifier, ktoré dovtedy neboli rozlúštené. Autor dokonca popisuje aj to, kde sa vlastne šifrovanie naučil.

Kniha obsahuje i niekoľko obrazových materiálov k prípadu – šifry, fotografie obetí a pod., ďalej fotografie z jeho, ako aj z Garyho života.

Tretia časť knihy opisuje to, ako Gary pátral po pravde a ako sa dostal k jednotlivým zdrojom informácií. Hovorí aj o tom, ako sa po prvýkrát stretol so svojím otcom až pri jeho neoznačenom hrobe v Mexiku. Mimo toho je tu opísaný i vnútorný boj s faktom, že je synom takého človeka, akým bol práve Zodiac. Vysvetľuje tiež, ako sa mu podarilo spísať túto knihu za pomoci novinárky a spisovateľky Susan Mustafovej.

Je potrebné povedať, že kniha je jednoznačne zaujímavým čítaním. Na začiatku a na konci mi trochu prekážal príval sentimentality zo strany autora, ktorý do celého príbehu dáva zbytočnú prímes sladkých rečí a zbožných myšlienok. Napriek tomu, že to oproti hlavnej časti knihy vytvára zaujímavý kontrast, miestami to pôsobí až trochu prehnane, asi ako keď sledujete romantickú komédiu s Jennifer Aniston.

Ďalším problémom knihy je jej hodnovernosť – keď si ju prečítate, máte pocit, že do seba všetko zapadá. Dokonca aj dôkazy, ktoré autor poskytol čitateľom, vyzerajú veľmi presvedčivo – napríklad porovnania rukopisov jeho otca a Zodiaca. Napriek tomu sú však čitatelia rozdelení na tých, čo tomu veria, a na tých, ktorí si myslia, že Gary Stewart je len ďalším z tých ľudí, ktorí sa snažia získať slávu na úkor už mŕtveho človeka. Oficiálne totiž nebolo nič potvrdené ani úradmi, ani políciou, takže si dodnes nemôžeme byť istí, či ide skutočne o biografické dielo zložené z hodnoverných faktov, alebo len o dobre premyslenú fikciu.

Aj napriek tomu ide o kvalitne napísanú knihu, ktorá sa vám bude dobre čítať, najmä ak sa o podobné témy živo zaujímate. Keď sa prenesiete cez zbytočné fakty z Garyho života, napísané takmer ako rukou 15-ročného dievčaťa, dostanete sa k tej skutočne podstatnej a zaujímavej časti. A možno jedného dňa konečne spoznáme skutočnú identitu Zodiaca, záhadou opradeného vraha 60. rokov.


Autor: Sofia Prétorová
Zdroj obrázkov: vydavateľstvo

Vydavateľstvo Grada: www.grada.cz

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: