Na to, aby ste zarábali mesačne peniaze legálnou formou máte možnosť zamestnať sa u zamestnávateľa za vopred dohodnutú zmluvu alebo sa vydať na voľnej nohe podnikania. Podnikanie má veľmi veľa výhod, ale takisto nevýhod. V prvom rade ste sám sebe pánom a o všetkom rozhodujete ako konateľ sám. Spoločnosť môže mať jedného či viacerých spoločníkov a preto je možné založiť aj veľkú firmu s viacerými spoločníkmi. Pri zakladaní firmy je takisto možné vybrať viacero predmetov podnikania. Preto ak ste človek, ktorý sa venuje rôznym odvetviam podnikania ako napríklad prenájmu bytov, stavebnej spoločnosti či iným možnostiam zárobku, spoločnosť ručením obmedzením je pre vás správna voľba.
No pekne od začiatku. Na to, aby ste mohli zarábať peniaze z akejkoľvek podnikateľskej činnosti musíte mať spoločnosť, ktorá bude riadne registrovaná v obchodnom registri a bude spĺňať všetky podmienky vrátane zriadenia IČO a DIČ čísla. Identifikačné číslo a daňové identifikačné číslo sú podmienky, ktoré musíte vopred splniť na daňovom či živnostenskom úrade. Pri zakladaní spoločnosti sa však nevyhnete ani poplatkom. Pri zakladaní živnosti sú úvodné investície takmer nulové, ale poplatky platíte mesačne.
V prípade spoločnosti s ručením obmedzeným sú však úvodné investícií na založenie s.r.o. vyššie, ale mesačne platíte na odvodoch oveľa menšie peniaze. Aké sú teda poplatky za založenie firmy na Slovensku? V prvom rade ide o najvyššiu sumu 300 € za zapísanie do obchodného registra. Veľkou výhodou je možnosť elektronického zápisu do obchodného registra, kedy je poplatok v sume 150 €. Na úradoch musíte počítať s rôznou výškou správnych poplatkov. Poplatky sa takisto týkajú rôznych právnych záležitosti, v niektorých prípadoch je dokonca potrebné nájsť si na právne dokumenty notára či právnika, aby vám zabezpečil všetko v súlade so zákonom.